Οι άλλες μας ιστοσελίδες.

Σας ευχαριστούμε για την επίσκεψη .!!
========================================

ΠΑΟΚάρα "αγκαλιά" με το νταμπλ!

Η ομαδάρα του Καλμαζίδη πέρασε με στόφα πρωταθλητή και από το κλειστό του Ρέντη κερδίζοντας με 2-3 σετ τον Ολυμπιακό και κάνοντας το 2-0 στις νίκες στη σειρά των τελικών. Την Τετάρτη μέσα στο "Παλατάκι" η ευκαιρία ο "Δικέφαλος" να κατακτήσει το πρωτάθλημα και το νταμπλ!
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-3 τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ αλλά μετά αντέδρασε. Πλέον η σειρά οδηγείται στο "Παλατάκι", όπου θα είναι κατάμεστο και ο "Δικέφαλος" έχει την ευκαιρία μέσα στο "σπίτι" του να πάρει το πρωτάθλημα (για πρώτη φορά στην ιστορία του).
Ευκολα το 0-1
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενος κυρίως την κακή υποδοχή του Ντιάτσκοφ στα σερβίς του και έφτασε γρήγορα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ ακόμη και με επτά πόντους διαφορά (7-14) και να κόβει τον αέρα του γηπεδούχου Ολυμπιακού, ο οποίος έδειχνε να είναι εκτός αγώνα. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ο Καζάζης αντικατέστησε πολύ γρήγορα τους Κόοιστρα και Ντιάτσκοφ περνώντας στις θέσεις τους, τον Κοκκινάκη και Τζελάτη. Όπως ήταν αναμενόμενο να συμβεί, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν την διαφορά στο τέσσερις πόντους (16-20). Με επίθεση του Κοκκινάκη έγινε το 20-23 αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 20-25.
"Πήγε" το ματς στο 19-19 αλλά... μέχρι εκεί
Στο δεύτερο σετ ο "Δικέφαλος" δεν μπήκε καλά. Ηταν πίσω με 6-2 και 10-5, με τον Ολυμπιακό μέχρι εκείνο το σημείο να έχει βρει ρυθμό. Oι "ασπρόμαυροι" εξακολουθούσαν να είναι αρκετά πίσω στο σκορ (15-10), κάπου εκεί μείωσαν σε 15-12 και σε 17-14 και με μπλοκ του Παντακίδη "γράφτηκε" το 18-16. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα ισοφάρισε σε 19-19 αλλά μετά ο Τζελάτι με άσο έκανε το 22-20 και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του δευτέρου σετ (23-20), το οποίο και τελικά το κατέκτησε με 25-22.
Κακός στο τρίτο σετ και... 2-1
Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ άρχισε έχοντας το προβάδισμα με 1-3 ενώ στο 2-3 έπεσε στον αγωνιστικό χώρο ο Χιμένεθ δείχνοντας να πονάει αρκετά (συνέχισε πάντως μετά). Με επίθεση του Τζελάτι ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +2 (8-6) και ο Καλμαζίδης αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ στο 10-6. Ο "Δικέφαλος" δεν έλεγε να "ανεβάσει" την απόδοσή του, ήταν πίσω με 17-13 και στο 19-13 πήρε ξανά τάιμ άουτ ο προπονητής των "ασπρόμαυρων". Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-15, το σκορ μετά έγινε 21-15 και 21-17 και ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ με 25-17.
Ηταν... ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ
Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον "Δικέφαλο" να είναι στο 0-2 και στο 1-4. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να είναι στο +3 (7-10), με καρφί του Γκόμεζ έγινε το 8-13 ενώ ο ίδιος έκανε και το 10-16 δίνοντας έτσι αέρα έξι πόντων στον "Δικέφαλο" που έδειχνε αποφασισμένος να πάρει το τέταρτο σετ. Πάλι με πόντο του Γκόμεζ "γράφτηκε" το 14-20, μετά ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με 16-23 και αποτελούσε τυπική διαδικασία να γίνει το 2-2 στα σετ. Τελικά η ομάδα του Καλμαζίδη πήρε το τέταρτο σετ με 18-25 οδηγώντας το ματς στο τάι-μπρέικ.
Φοβερό ξεκίνημα στο πέμπτο σετ και τεράστιο "διπλό"!
Στο πέμπτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού άρχισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 0-2. Με άσο του Κουρνέτα ο "Δικέφαλος" ξέφυγε κι άλλο, με μπλοκ του Χιμένες στον Τζελάτι έγινε το 0-4 και ο ίδιος έκανε το 0-5! Ο ΠΑΟΚ νικούσε με 1-6 μετά, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-7 αλλά με σερβίς του Τζελάτι που κατέληξε άουτ διαμορφώθηκε το 2-8. Ο Ντιάτσκοφ έκανε επίθεση άουτ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +7 (2-9) και οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν σε 4-9. Ο Γκόμες έκανε το 4-10 (είχε φτάσει τους 30 πόντους), το 5-11 διαμορφώθηκε από τον Ρανγκέλ και ο ίδιος "έγραψε" το 5-12. Τελικά ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 6-15 και έτσι πήρε την νίκη.
Τα σετ: 20-25, 25-22, 25-17, 18-25, 6-15 πηγή